یک دقیقه با علم | گیاهان، ارگانیسم‌های یوکاریوتیک چند سلولی هستند که از نور خورشید برای تولید انرژی و موادشیمیایی آلی در فرآیند فتوسنتز استفاده می‌کنند. گیاهان، هم به شکل ارگانیسم‌های آشنایی مانند علف، بوته و درخت و هم جلبک‌های سبز آبزی، تک سلولی‌های متراکم و جلبک‌های دریایی یافت می‌شوند.

گیاهان، عموما یک ساقه اصلی دارند که با تغذیه از ریشه خاکی گیاه، رشد می‌کند و شاخه‌هایی دارند که از گره‌های روی ساقه ظاهر می‌شوند. تولیدمثل جنسی گیاهان اغلب به این صورت است که گرده‌های گیاه نر، تخمک‌های درون یک گل را بارور می‌کنند. گل، تخمک‌های بارور شده را برای تولید گیاهان جدید به اطراف پراکنده می‌کند، اما به منظور محافظت از آن‌ها، پیش از پراکندن تخمک‌ها یک روکش محافظ حول آن‌ها تشکیل می‌دهد. گل‌ها تولیدمثل غیرجنسی نمی‌کنند، اما گیاهان می‌توانند یک کپی ژنتیکی مشابه خودشان را به‌طور مثال در هنگام تقسیم پیاز گل، ایجاد کنند.

نخستین گیاه روی سطح زمین، بیش از ۴۵۰ میلیون سال و جنل‌ها حدود ۳۸۵ میلیون سال پیش پدید آمدند. تقریبا ۱۴۰ میلیون سال پیش، گیاهان گل‌دار متولد شده و از آن زمان تبدیل به نوع غالب گونه‌های گیاهی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *