یک دقیقه با علم | ماده کامپوزیت ماده‌ای است که از ترکیب دو یا چند ماده دیگر، بدون مخلوط کردن کامل، ساخته می‌شود. بتن مسلح مثالی از یک کامپوزیت است که در آن با استفاده از سیمان، سنگ‌ریزه و ماسه را به هم چسبانده و برای افزایش استحکام این مخلوط، میله‌های فولادی در درون آن قرار می‌دهند. چوب یک کامپوزیت طبیعی ساخته شده از ترکیب فیبرهای سلولزی در زمینه پلیمری پیچیده لیگنین است.

مواد کامپوزیت به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که در عین سبکی، محکم باشند. معمولا یک ماده (ماتریس یا نگه‌دارنده) فیبرهایی از یک ماده بسیارقوی‌تر (تقویت‌کننده) را احاطه کرده و به هم پیوند می‌دهد. به‌طور مثال، فایبرگلس یک ماتریس پلاستیکی است که با نخ‌های شیشه تقویت می‌شود.

در ساخت یک هواپیما، مهندسان نیاز به مواد مستحکم و سبک دارند که بتواند تنش‌های حاصل از جریان آشفته هوا را تحمل کند، از جمله پلاستیک‌های تقویت شده با فیبر کربن که مشابه فایبر گلس بوده و از آن محکم‌تر هستند. مهندسان هوافضا اغلب، فضاپیماها را با کامپوزیت‌های پیچیده‌تری می‌سازند. این مواد به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که تحمل دماهای بسیار پایین در مدار زمین یا فضای بین سیاره‌ای را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *