یک دقیقه با علم | پلیمر ماده‌ای است با مولکول‌های بزرگ که از ترکیب هزاران واحد تکرار‌شونده ساخته شده است. نشاسته، واحدهای تکرارشونده قند گلوکز و پروتئین و زنجیره بلندی از آمینواسیدها نمونه‌هایی از پلیمرهای طبیعی هستند. اغلب پلیمرها، آلی (غیرمعدنی) بوده و از پیوندهای کربنی به عنوان اسکلت اصلی استفاده می‌کنند.

پلاستیک‌ها پلیمرهای مصنوعی هستند پلی‌اتیلن که معمولا پلیتن خوانده می‌شود یکی از ساده‌ترین پلیمرها است که از زنجیر تکراری واحدهای ۲CH (اتیلن) تشکیل می‌شود. میزان دما و فشاری که در حین فرآیند تولید اعمال می‌شود سبب تغییر در چگالی مولکول‌های پلی‌اتیلن خواهد شد. مولکول‌های با چگالی بالا در ساخت ظروف نگه‌دارنده مانند بطری شیر و مولکول‌های چگالی پایین در تولید بسته‌بندی‌های پلاستیکی و پلاستیک ساندویچ به کار می‌روند.

پلی ونیل کلراید پلیمری مشابه پلی اتیلن بوده اما اتم‌های کلر نیز در ساختار آن وجود دارد. این پلیمر صلب در ساخت لوله، قاب پنجره و نمای خارجی ساختمان‌ها با پوشش ونیل استفاده می‌شود. همچنین این پلیمر در ترکیب با مواد دیگر، نرم شده و برای تولیداتی مانند کت‌های بارانی و پرده‌های حمام استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *