یک دقیقه با علم | پروکاریوت‌ها ارگانیسم‌های ساده تک سلولی هستند که هسته سلول یا خانه DNA ندارند. در عوض DNA آن‌ها به صورت یک بسته شناور، آزادانه در وسط سلول قرار دارد. پروکاریوت‌ها مانند سلول‌های یوکاریوتیک، ریبوزوم دارند که در آن آمینواسیدها به پروتئین تبدیل می‌شوند. همچنین گاهی یک دم سکان مانند دارند که شبیه به گیاه پیچک بوده و با حرکت دادن آن به جلو حرکت می‌کنند.

فسیل‌های ثبت شده نشان می‌دهند که پروکاریوت‌ها حداقل ۵/۳ میلیارد سال قبل و هنگامی که زمین بسیار جوان بوده، به‌وجود آمده‌اند. آن‌ها به روش غیرجنسی تولیدمثل می‌کنند و عموما طولی بین ۱ تا ۱۰ میکرومتر (یک میلیونیوم متر) دارند. پروکاریوت‌ها به دو زیرشاخه باکتری‌ها و آرکیایی‌ها تقسیم می‌شوند.

باکتری‌ها در اواخر دهه ۱۶۰۰ میلادی کشف شدند و شکل‌های گوناگونی از آن‌ها شامل کروی، حلقوی و میله‌ای در تمام نقاط زمین وجود دارد. آرکیایی‌ها به عنوان یک گروه مستقل در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی کشف شدند. هرچند ظاهر آن‌ها بسیار شبیه به باکتری‌ها است، اما ژنتیک و ترکیب بیوشیمیایی کاملا متفاوتی دارند و اغلب در مناطق بسیار سخت مانند خروجی‌های جریان آب داغ سوزاننده در کف اقیانوس زندگی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *