یک دقیقه با علم | نیمه‌رسانا ماده‌ای است که رسانش الکتریکی آن از یک ماده نارسانا مانند سرامیک، بیشتر و از یک ماده رسانا مانند مس، کمتر است. برخی نیمه‌رساناها یک عنصر خالص مانند سیلیکون یا ژرمانیوم هستند و برخی از آن‌ها در نتیجه یک ترکیب مانند گالیوم آرسنید یا کادمیوم سلنید به‌وجود می‌آیند.

هنگامی که الکترون‌ها در یک ماده نیمه‌رسانا حرکت می‌کنند، حفره‌هایی با بار نسبی مثبت، پشت سر خود به‌جا می‌گذارند. این ویژگی نیمه‌رساناها برای ابزارهای الکترونیکی مانند یک ترانزیستور مفید است که اغلب به عنوان کلید در یک مدار استفاده می‌شوند. ترانزیستور نوع NPN مثالی از این کاربرد است که در آن یک نیمه‌رسانا نوع P (دارای حفره‌هایی با بار نسبی مثبت) بین دو نیمه‌رسانا نوع N (دارای الکترون اضافه) جای می‌گیرد.

هنگامی که یک جریان الکتریکی به ورودی بیس یک ترانزیستور اعمال می‌شود، رسانش ناحیه P افزایش یافته و در نتیجه آن، دبی جریان عبوری ترانزیستور از پایه کالکتور به پایه امیتر بیشتر می‌شود. امروزه ترانزیستورهای بسیار کوچکی روی میکروچیپ‌ها به کار می‌رود و تقریبا در تمام ابزارهای الکترونیکی مدرن، نیمه‌رساناها نقش حیاتی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *