یک دقیقه با علم | نانومواد، موادی هستند که حداقل یک بعد کوچکتر از ۱۰۰ نانومتر (صد میلیاردم متر)، حدودا یک هزارم ضخامت موی انسان، دارند. نانوماده ممکن است فقط از یک بعد در مقیاس نانو باشد مانند پوشش‌دهی‌های سطحی، یا از دو بعد مانند فیبرها یا نوارها و یا در سه بعد نانویی باشد مانند ذرات بسیار کوچک.

بسیاری از نانوماده‌ها ویژگی‌های غیرعادی دارند که ناشی از مقیاس بسیار کوچک آن‌ها و ظهور رفتار کوانتومی اتم‌ها است. در حال حاضر برخی از تولیدات نانو‌مواد در ابعاد تجاری استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، شیشه‌های آفتاب‌گیر تقویت‌شده با ذرات نانو، پرتو فرابنفش نور خورشید را جذب می‌کنند و طی فرآیند جذب، مانع تولید رادیکال‌های آزاد شده و به پوست آسیب نمی‌رسانند. نمونه دیگری از این تولیدات صنعتی با استفاده از نانومواد، پارچه‌های ضد‌ لکه هستند.

پوشش نانویی از تیتانیوم دی‌اکسید سبب می‌شود که شیشه به صورت خودکار تمیز شود. زمانی که پرتو فرابنفش نور خورشید به این پوشش برخورد کند، آلودگی‌های ارگانیک از بین می‌روند. از طرف دیگر، این پوشش آبدوست است، لذا در اثر بارش باران روی شیشه، به‌جای قطرات آب، صفحه‌ای از آب تشکیل شده و تمام شیشه به‌طور یکسان تمیز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *