یک دقیقه با علم | لیپیدها یک خانواده وسیع از مولکول‌ها شامل انواع چربی‌ها، موم‌ها و برخی از ویتامین‌ها (مانند ویتامین KوE,D,A) هستند که همگی آب‌گریز بوده – آب را دفع می‌کنند- و فقط در حل کننده‌های آلی مانند استون حل می‌شوند. لیپیدها دامنه وسیعی از عملکردهای زیستی دارند مانند ذخیره کردن انرژی، نگهداری و مراقبت غشای سلول، ایفای نقش هورمونی در هماهنگ کردن فرآیندهای پیچیده‌ای مانند باروری.

انواع متداول لیپیدها عبارتند از: چربی‌ها، استروئیدها و فسفولیپیدها. چربی‌ها که از اسیدهای چرب و گلیسرول، یک الکل شیرین، ساخته می‌شوند نقش ذخیره‌کننده انرژی دارند. همچنین با پوشاندن اندام‌ها، آن‌ها را از آسیب‌دیدگی محافظت می‌کنند. استروئیدها چهار مولکول حلقوی هیدروکربن دارند و شامل چربی کلسترول رژیمی و هورمون‌های جنسی استرادول و تستوسترون هستند.

فسفولیپیدها معمولا از دو اسید چرب و یک گروه فسفات تشکیل می‌شوند. این لیپیدها در آب تشکیل یک ورقه دولایه می‌دهند که تمام دنباله‌های آب‌گریزشان به طرف داخل قرار می‌گیرد. این ساختار لایه‌ای غشاء سلول را تشکیل می‌دهد و جریان ورود و خروج یون‌ها و مولکول‌ها به سلول را تنظیم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *