یک دقیقه با علم | در شیمی، یک واکنش هنگامی اتفاق می‌­افتد که دو یا چند اتم یا مولکول با تأثیر بر یکدیگر تبدیل به ماده مرکب جدیدی شوند یا یک ترکیب شیمیایی به مواد سازنده‌اش تجزیه شود. به­طور مثال، در فرآیند زنگ­‌زدن آهن، طی یک واکنش اکسایش، آهن با اکسیژن ترکیب می‌­شود تا اکسید آهن قرمز رنگ تولید کند.

فرآیند برعکس، مانند واکنشی که اکسیژن را از سنگ آهنی مثل هماتیت (۳O۲Fe) جدا کند، کاهش نام دارد. به­طور کلی در اکسایش، یک اتم حین تشکیل پیوند، الکترون از دست می‌­دهد، در حالی­که در کاهش الکترون جذب می‌­کند. احتراق یا سوختن، واکنشی بین یک ماده سوختنی و یک اکسیدکننده است که همراه با  آزاد شدن گرما رخ می‌­دهد. به­طور مثال متان یا گاز طبیعی در ترکیب با اکسیژن می‌سوزد و بخارآب و کربن دی‌­اکسید به وجود می‌­آورد.

کاتالیزورها موادی هستند که می‌­توانند سرعت یک واکنش شیمیایی را افزایش دهند، بدون اینکه خودشان از لحاظ شیمیایی تغییر کنند. بعضی واکنش­‌ها بازگشت‌­پذیر هستند مانند فرآیند «هابر» که در آن از ترکیب نیتروژن و هیدروژن، آمونیاک (۳NH) تشکیل می‌­شود. یک واکنش، زمانی در حالت تعادل است که سرعت واکنش رفت با سرعت واکنش برگشت (معکوس) که آمونیاک را به نیتروژن و هیدروژن تبدیل می‌­کند، برابر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *