یک دقیقه با علم | نظریه‌­های وحدت بزرگ تلاش می‌­کنند تا با استفاده از روابط ریاضی، همه نیروهای طبیعت را زیر یک چتر بیاورند. چنین نظریه­‌هایی توانسته‌­اند نیروی ضعیف و نیروی الکترومغناطیس را یکپارچه کرده و با استفاده از آن نشان دهند که در جهان داغ اولیه زمانی،­که ذرات بسیار پر انرژی بودند، این دو نیرو مشابه یک نیروی واحد عمل می­‌کردند. اما هنوز هیچ نظریه­ قابل قبولی برای متحد کردن آن­ها با نیروی قوی پیشنهاد نشده است.

یک نظریه وحدت یزرگ قابل قبول جنبه‌­های مختلف ذرات مدل استاندارد و نیروهای بین آن­‌ها را که تا به امروز مانند یک راز باقیمانده، تشریح خواهد کرد. به­‌طور مثال، چرا شش کوارک و شش لپتون وجود دارد؟ و چرا آن­ها جرم مخصوص به خود را دارند؟ اما متاسفانه نظریه­‌های وحدت بزرگی که تاکنون ارائه شده‌­اند بسیار پیچیده بوده و فیزیک تجربه نشده و عجیبی دارند و لازمه اثبات برخی از آن­‌ها وجود ابعاد اضافی پنهانی در فضا است.

هدف نهایی نظریه‌­های وحدت بزرگ یکپارچه کردن نیروی گرانش با دیگر نیروهای طبیعت و رسیدن به «یک نظریه برای همه چیز» است. یک گزینه برای این هدف، نظریه «ریسمان» است که فرض می­‌کند ذرات مانند ریسمان‌­های نازک مرتعش هستند. اما نظریه ریسمان مرتعش نیازمند ارائه پیش­‌بینی‌­های آزمون‌­پذیری است که انطباق آن با رفتار طبیعت را اثبات کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *