یک دقیقه با علم | مهندسی مولکولی یا نانوتکنولوژی، دستکاری ماده در اندازه‌­های بسیار کوچک در حد یک میلیاردم متر (حدود یکصد هزارم ضخامت موی انسان) است. با این روش می‌­توان موادی را با خواص مفید در مقیاس نانو ایجاد کرد. به عنوان نمونه، دانشمندان پوشش نامرئی با ضخامتی در حدود ۳ میکرومتر (سه میلیونیم متر) ساخته­‌اند که لوله­‌های اگزوز فولادی ضد زنگ درخشان را در برابر خوردگی محافظت می‌­کند.

عینک­‌سازها پوشش­‌های نانو را در شیشه‌­های عینک به کار گرفته‌­اند تا آن­ها را در برابر خراش مقاوم‌­تر کرده و تمیز کردن آن­‌ها را راحت‌­تر کند. نانوماده‌­های دیگری وجود دارد که استحکام مواد کامپوزیتی به کار رفته در دسته راکت تنیس و دوچرخه و غیره را افزایش می‌­دهند. با این حال برخی دانشمندان نگران این موضوع هستند که استنشاق ذرات نانو به کار رفته در تولیدات تجاری سبب بروز بیماری­‌هایی مانند سرطان ریه شود.

نانوماشین‌­ها یا نانوبات­‌ها هنوز در مراحل اولیه تحقیق و توسعه هستند. در آینده، نانوسنسورهای بسیار کوچک می‌­توانند عوامل بیماری‌­زا و مسموم­‌کننده در بسته‌­بندی­های غذایی را کشف کنند. همچنین نانوبات‌­ها با شناکردن درون جریان خون شما آسیب­‌های وارد به DNA درون سلول را تشخیص داده و درمان می‌­کنند و یا اگر توموری وجود داشته باشد، آن را از بین می‌­برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *