یک دقیقه با علم | اتم­‌های عناصر مختلف می­‌توانند در یک فرآیند شیمیایی به یکدیگر متصل شده و یک ترکیب را تشکیل دهند. به‌­طور مثال، عنصر هیدروژن و عنصر اکسیژن باهم واکنش داده و آب را به وجود می‌­آورند (O۲H). خاصیت ترکیب به دست آمده معمولا بسیار متفاوت از خواص عناصر سازنده آن است. به عنوان مثال، هیدروژن و اکسیژن در دمای اتاق به صورت گاز وجود دارند، اما آب مایع است.

در یک ترکیب همیشه نسبت ثابتی از اتم­‌ها وجود دارد که در یک دسته‌­بندی مرتب با پیوندهای شیمیایی کنار هم قرار گرفته و فقط از طریق واکنش­‌های شیمیایی می‌­توان آن را به عناصر سازنده‌­اش بازگرداند. برخلاف ترکیب‌­ها، مخلوط­‌ها شامل دو یا چند ماده هستند که به­طور شیمیایی باهم ترکیب نشده و معمولا می‌­توان از طریق روش­‌های ساده مکانیکی مانند صاف کردن یا تبخیر، آن‌­ها را از هم جدا کرد.

مخلوط‌­ها انواع آلیاژها مانند فولاد (ترکیب آهن و کربن) و محلول‌­هایی مانند محلول آب و نمک را در برمی‌­گیرند. کولئیدها موادی هستند دارای ذرات معلق با پراکندگی یکسان، مانند رنگ‌­های امولسیون؛ سیال‌­هایی شامل ذرات جامد بزرگ که به آرامی از محیط مایع جدا شده و ته‌­نشین می‌­شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *