یک دقیقه با علم | چگالیده بوز-اینشتین، حالت خاصی از ماده است که در اثر کاهش دما تا نزدیکی صفر مطلق ایجاد می‌­شود. در این حالت به دلیل سقوط ذرات ماده به پایین‌­ترین سطح انرژی ممکن، ذرات جدیدی پدید می‌­آیند. مواد چگالیده دریچه­‌ای جذاب به مکانیک کوانتوم هستند، زیرا امکان شبیه­‌سازی اثرات کوانتومی را در ابعاد بزرگ ایجاد می­‌کنند.

در اواسط دهه ۱۹۲۰ میلادی، فیزیکدان هندی، ساتیندرانات بوز و آلبرت اینشتین وجود چنین مواد چگالیده‌­ای را پیش‌­بینی کردند. این مواد از ذراتی به نام بوزون تشکیل می‌­شوند که دارای مقادیر صحیحی (عدد کامل) از یک خاصیت کوانتومی به­‌نام اسپین هستند.

در سال ۱۹۹۵ میلادی در کلرادو، دانشمندان با کاهش دمای اتم روبدیم به نزدیکی صفر مطلق، نخستین ماده چگالیده بوز- اینشتین را تولید کردند. در این حالت، در اثر هم‌­پوشانی اتم‌­ها قطره‌­ای تشکیل می‌­شود که مانند یک «ابراتم» رفتار می‌­کند. ممکن است روزی کاربردهای صنعتی فراوانی برای ماده چگالیده بوز-اینشتین پیدا شود؛ همان­‌طور که شکوفایی تکنولوژی لیزر به دلیل سادگی کنترل فوتون‌­های نوری دقیقا یکسان آن است، حالت چگالیده بوز-اینشتین ماده نیز روزی می‌­تواند در توسعه فناوری‌­های مرتبط با کنترل دقیق اتم‌­های یکسان، مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *