یک دقیقه با علم | مولکول­‌های قطبی مولکول‌­هایی هستند که بار الکتریکی اطراف آن­‌ها به­‌طور نامتوازن توزیع شده و در نتیجه یک سمت آن‌­ها بار مثبت و سمت دیگر بار منفی دارد.

آب یک نمونه از مولکول‌­های قطبی است که بار مثبت در سمت دو اتم هیدروژن آن جمع می‌­شود. در مولکول آب اتم­‌های هیدروژن با اتم اکسیژن از طریق اشتراک­‌گذاری دو الکترون پیوند کووالانسی ایجاد می‌­کنند. علاوه بر این، اکسیژن دو جفت الکترون غیر مشترک نیز دارد که در سمت مخالف اتم­‌های هیدروژن قرار گرفته و سبب ایجاد بار منفی در آن ناحیه می‌­شوند.

مولکول­‌های آب به دلیل قطبی بودن به گونه‌­ای در کنارهم می‌­ایستند که سمت بار منفی یک مولکول در نزدیکی بار مثبت مولکول همسایه باشد. جاذبه بین بارهای ناهم­‌نام مولکول­‌های آب، پیوند ثانویه ضعیفی را ایجاد می‌­کند که پیوند هیدروژنی نامیده می­‌شود. وجود این پیوندهای ثانویه سبب می­‌شود که آب یخ­زده ساختار کریستالی داشته باشد. همین موضوع بیان می­‌کند که چرا یخ، چگالی کمتری نسبت به آب مایع دارد. در نتیجه این پدیده، زمانی که آب­‌های سطح دریاچه در طول یک زمستان سرد، منجمد می‌­شوند، به دلیل چگالی کمتر، صفحات یخی روی سطح آب شناور مانده و تشکیل یک پتوی ایزوله کننده می‌­دهند که مانع از یخ‌­زدن آب اعماق دریاچه می‌­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *