یک دقیقه با علم | فرمول‌­های ساختاری یک مولکول، نشان­دهنده نحوه پیوندهای اتمی درون آن مولکول است. به عنوان مثال، اتانول فرمول شیمیاییO۶H۲C دارد، اما فرمول ساختاری آن OH- ۲CH – ۳CH است که نشان می­‌دهد در مولکول اتانول، یک گروه متیل (۳CH) به کربن یک گروه متیل (۲CH) و گروه متیلن به اکسیژن یک گروه هیدروکسل (OH) متصل هستند.

روش‌­های گرافیکی مختلفی برای نمایش یک فرمول ساختاری وجود دارد، مانند نمایش ساده خطی «ساختار لویس» که نحوه پیوند اتم­‌ها با یکدیگر را نشان می­‌دهد. نمایش دیگری که طرح «ناتا» نام دارد از مثلث‌­های توپر و خط­چین برای نمایش پیوند‌های خارج از صفحه استفاده می‌­کند. در این طرح مثلث­‌های توپر، پیوندهای به سمت ناظر و مثلث­‌های خط­چین پیوندهای به سمت داخل صفحه را نشان می‌­دهد.

فرمول‌­های اسکلتی اغلب برای توصیف مولکول‌­های آلی پیچیده استفاده می­‌شوند، به­‌طور مثال یک شش‌­ضلعی نشان‌­دهنده حلقه بنزن ۶H ۶C است. در فرمول‌­های اسکلتی برای سادگی، عنوان اتم‌­های کربن و هیدروژن نوشته نمی‌­شود و قرارداد این است که در رئوس شش‌­ضلعی اتم کربن و به تعداد لازم اتم هیدروژن برای تکمیل هر چهار پیوند کربن وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *