یک دقیقه با علم | عناصر شیمیایی ساده‌­ترین مواد طبیعت هستند که تعداد پروتون‌­های (عدد اتمی) معینی در هسته اتم­‌های هر یک از آن­‌ها وجود دارد. هر هسته اتم با پوسته‌­هایی از الکترون­‌های باردار منفی احاطه شده است که معمولا بار الکتریکی مثبت هسته را خنثی کرده و سبب می­‌شوند که اتم در مجموع خنثی باشد.

هر عنصر یک نماد شیمیایی استاندارد دارد. مثلا H برای هیدروژن و Fe برای آهن به‌­کار می­‌رود. هیدروژن سبک­‌ترین عنصر طبیعت با یک پروتون و یک الکترون است. عناصر سنگین­‌تر از اورانیم که عدد اتمی ۹۲ دارد، همگی ناپایدار بوده و همراه با پرتوزایی دچار واپاشی می‌­شوند.

جدول تناوبی، عناصر شیمیایی را در ردیف‌­هایی که نشان­‌دهنده روندهای تکراری است، ارائه می‌­کند. عدد اتمی در هر ردیف جدول، از چپ به راست افزایش می‌­یابد و خواص شیمیایی عناصری که در هر ستون زیر هم قرار گرفته­­‌اند، مشابه یکدیگر است. به­‌طور مثال، آخرین ستون سمت راست شامل گازهای نجیبی مانند نئون و آرگون است که به سختی با عناصر دیگر واکنش می‌­دهند. این تشابه رفتاری بین عنصرهای یک ستون ناشی از چینش یکسان الکترون‌­ها در خارجی‌­ترین لایه اتم است. چینش الکترون­‌ها در خارجی‌­ترین لایه اتمی، معیاری کلیدی در شناخت خواص شیمیایی عنصرها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *