یک دقیقه با علم | مدل استاندارد، بنیادی‌­ترین ذرات طبیعت را توصیف می­کند. کوچک‌­ترین سازندگان ماده، دو خانواده را تشکیل می‌­دهند. اولی خانواده کوارک­‌ها است که به شش «طعم» تقسیم می‌­شوند. این طعم‌­ها عبارتند از: بالا، پایین، افسون، شگفت، سر و ته. کوارک­‌ها «نیروی فوری» را احساس می­‌کنند و بار الکتریکی آن‌­ها به اندازه + یا – بار یک الکترون است. کوارک­‌ها دو به دو و سه به سه با همدیگر ترکیب می‌­شوند تا ذرات دیگری مانند پروتون و نوترون را به وجود بیاورند.

گروه دوم ذرات ماده، خانواده لپتون­‌ها هستند که نیروی قوی را حس نمی­‌کنند. معروف‌­ترین لپتون، الکترون است که دو برادر و خواهر سنگین‌­تر به نام‌­های میون و تاو دارد. هر سه این لپتون‌­ها بار الکتریکی یکسانی برابر ۱- دارند. سه لپتون دیگر نوترینوها هستند، ذرات خنثی الکتریکی با جرم‌­های بسیار کم. واکنش­‌های هسته­‌ای در خورشید این نوترینوها را به وجود آورده و مستقیما به طرف زمین ساطع می‌­کند.

علاوه بر این، مدل استاندارد شامل چندین ذره منتقل کننده نیرو است که به آن­‌ها بوزون­‌های شاخص گفته می­‌شود و فوتون یک نمونه از آن­‌ها است. همچنین دانشمندان گمان می­‌کنند که بوزونی به نام هیگز، جرم ذرات بنیادی را به‌­وجود می‌­آورد، اما این موضوع همچنان به صورت یک معما باقی مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *