یک دقیقه با علم | جریان الکتریکی، جاری شدن بار الکتریکی است که توسط الکترون‌­های در حال حرکت، حمل می­شود. هنگامی که قطب‌‌های‌ مثبت و منفی یک باتری که دارای اختلاف پتانسیل الکتریکی (ولتاژ) است، به وسیله ماده‌ای رسانا مانند یک سیم مسی به یکدیگر متصل شوند، شار یا جریانی از درون ماده رسانا حرکت می‌­کند. در اثر اتصال این دو قطب، الکترون­‌ها در سیم از قطب کنفی به طرف قطب مثبت حرکت می­‌کنند.

شبکه برق سراسری، جریان الکتریکی متناوبی را منتقل می‌­کند که به شکل دوره­‌ای، بعد از هر ۵۰ یا ۶۰ بار نوسان در ثانیه، معکوس می‌­شود. آمپر، واحد جریان الکتریکی است و هر ۱ آمپر برابر با عبور جریان ۱ کولن بار الکتریکی در ثانیه می‌­باشد.

مقاومت الکتریکی معیاری است از میزان مقاومت یک ماده در برابر عبور جریان الکتریکی که بر حسب اهم اندازه‌­گیری می‌­شود. موادی مانند نقره و مس مقاومت کمی دارند و جریان الکتریکی به راحتی از آن‌­ها عبور می­‌کند، در حالی‌­که پلاستیک و چوب، مقاومت بالایی داشته و رسانای ضعیفی هستند. شدت جریان داخل یک سیم از تقسیم ولتاژ اعمال شده به دو سر آن بر مقاومت الکتریکی سیم به دست می‌­آید و توان الکتریکی (انرژی منتقل شده در واحد زمان) از حاصل‌ضرب ولتاژ و جریان الکتریکی قابل محاسبه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *