یک دقیقه با علم | اَبَرسیال‌­ها سیالاتی هستند که هیچ لزجت یا چسبندگی ندارند و بنابراین بدون اصطکاک حرکت می­‌کنند. در سال ۱۹۶۲ میلادی، نخستین ابرسیال با کاهش دمای هلیم-۴ تا ۱۷/۲ درجه سانتی‌­گراد (۹۱/۳ درجه فارنهایت) بالاتر از صفر مطلق در آزمایشگاه تولید شد. علاوه بر هلیم-۴، هلیم-۳ نیز در دمایی کمتر از این مقدار به یک ابرسیال تبدیل می‌­شود.

ابرسیال­‌ها به­‌خاطر رفتارهای شگفت‌­آورشان مشهورند. اگر مقداری از ابرسیال هلیم در ظرفی ریخته شود از اطراف آن به سمت بالا آمده و از لبه ظرف بیرون می‌­ریزد. ویژگی غیرعادی دیگر ابرسیال‌­ها این است که سرعت چرخش کوانتیده دارند؛ فقط در سرعت­‌های خاصی به چرخش درمی‌­آیند. وقتی مخزن حاوی یک ابرسیال با سرعتی کمتر از سرعت صوت بچرخد، سیال ساکن می‌­ماند. وقتی سرعت چرخش مخزن به سرعت صوت رسید، ابرسیال به­‌طور ناگهانی با همان سرعت شروع به چرخش می‌­کند.

ابرسیال­‌های کامل، رسانش حرارتی بی­‌نهایت دارند. گرما از یک نقطه در ابرسیال هلیم با سرعتی حدود ۲۰ متر بر ثانیه (۴۵ مایل بر سرعت) مانند یک موج صوتی، درون آن منتشر می‌­شود. نام­‌گذاری این حالت از ماده به نام ابرسیال، یادآور مواد ابررسانا است؛ موادی که جریان الکتریسیته را بدون هیچ مقاومتی عبور می‌­دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *