یک دقیقه با علم | گاهی اتم‌­های یک عنصر با ساختارهای متفاوتی با یکدیگر پیوند می‌­خورند که به آن­‌ها آلوتروپ گفته می‌­شود. به­‌طور مثال، اکسیژن در جو زمین دارای دو آلوتروپ است: اکسیژن پایدار دو اتمی (۲O) و اوزون (۳O). اوزون یک مولکول ناپایدار است که در اثر تابش امواج فرابنفش خورشید به اکسیژن دو اتمی تشکیل می­‌شود.

کربن جامد سه آلوتروپ متداول دارد. الماس مجموعه‌­ای از شبکه­‌های چهاروجهی به­‌هم پیوسته اتم‌­های کربن است، در حالی‌­که گرافیت از صفحات تختی از اتم‌­های کربن به شکل شش ضلعی­‌های منتظم تشکیل شده است. فولرن­‌ها به شکل کره (که به آن­ها باکی بال هم می­گویند) یا لوله‌­هایی از اتم­‌های کربن با مولکول­‌های کربنی توپی شکل با ساختار ۶۰ Cهستند.

آلوتروپ­‌های یک عنصر ممکن است، خواص شیمیایی و فیزیکی بسیار متفاوتی داشته باشند. الماس سخت‌­ترین ماده معدنی شناخته شده در طبیعت است، زیرا هر اتم آن در یک ساختار هرمی با چهار اتم کربن دیگر پیوند می­‌خورد. گرافیت به نسبت نرم است، زیرا صفحات تخت آن با پیوندهای خیلی ضعیفی به همدیگر متصل هستند و می‌­توانند روی هم بلغزند. اکسیژن دو اتمی عادی یک گاز بی‌­بو و بی‌­رنگ است، اما اوزون یک گاز آبی کم­‌رنگ با بوی‌­تند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *