شبکه‌های اجتماعی دانشگاهی عظیم به حدی رسیده‌اند که چند سال پیش هیچ کس انتظارش را نداشت

ریچارد فن نوردن

سپیده یوسفی

در سال ۲۰۱۱، امانوئل نائمکا ناندی (E.Nandi) برای تعیین توالی پاتوژن‌های نوعی قارچ مقاوم به دارو به کمک نیاز داشت. ناندی که در آن زمان دانشجوی دکترای میکروبیولوژی در نیجریه بود، نه تخصص این کار را داشت و نه تجهیزات لازم برای آن را. بنابراین دست به دامن ResearchGate، یک سایت شبکه اجتماعی رایگان برای دانشگاهیان، شد و چند ای‌میل فرستاد. وقتی اوراتزیو رومئو (O.Romeo)، ژنتیک‌دان ایتالیایی، به ای‌میل او پاسخ داد یک همکاری بین‌المللی متولد شد. در طول سه سال گذشته این دو دانشمند روی عفونت‌های قارچی در آفریقا با هم کار کردند؛ ناندی که اکنون در دانشگاه ایالتی پلاتو در بوکوس است، نمونه‌ها را به دانشگاه مسینا در رم ارسال می‌کرد. به گفته ناندی «ارتباط بسیار پرثمری بود.» این دو دانشمند هنوز با هم ملاقات نکرده‌اند.

ایجاد مدیش (I.Madisch)، پزشک و ویروس‌شناس سابق در برلین، این ماجرا را به عنوان تنها یک نمونه از موفقیت‌های researchGate تعریف می‌کند، سایتی که او ۶ سال پیش با همکاری دو دوست تاسیس کرد. این سایت که اساسا نسخه دانشورانه Facebook یا LinkedIn است فضایی در اختیار اعضایش قرار می‌دهد تا صفحه پروفایل شخصی بسازند، مقالات را به اشتراک بگذارند، بازدیدها و دانلودها را پیگیری، و درباره موضوعات پژوهشی بحث کنند. برای مثال ناندی تمام مقالاتش را در این سایت بارگذاری کرده است، و رومئو با استفاده از آنها توانست با صدها دانشمند دیگر در تماس باشد که برخی از آنها در مونتاژ کردن نخستین ژنوم قارچ به او کمک کردند.

مدیش می‌گوید تاکنون بیش از ۵/۴ میلیون پژوهشگر در ResearchGate ثبت نام کرده‌اند و روزانه ۱۰ هزار عضو جدید نیز از راه می‌رسند. این در مقابل ۳/۱ میلیارد کاربر فعال فیس‌بوک بسیار جزئی به نظر می‌رسد اما برای شبکه‌ای که تنها پژوهشگران می‌توانند در آن عضو شوند بی‌شک خیرکننده است. مدیش اهداف بزرگی برای این سایت در سر دارد: او امیدوار است این سایت به محلی کلیدی برای دانشمندانی بدل شود که می‌خواهند وارد بحث‌های گروهی شوند، مقالات‌شان مورد داوری همتایان قرار گیرد، نتایج منفی را به اشتراک بگذارند که در غیر این صورت هرگز منتشر نخواهند شد، و مجموعه داده‌های خام را آپلود کنند. به گفته او «ما با ResearchGate داریم علم را به شکلی دگرگون می‌کنیم که به کلی قابل پیش‌بینی نیست.» او در جمع سرمایه‌گذاران و رسانه‌ها اعلام کرد هدف او برای این سایت بردن جایزه نوبل است…

Nature, Aug. 13, 2014

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *