مارک بیشاپ (M.Bishop)، استاد علوم کامپیوتر شناختی دانشگاه لندن میگوید استیون هاوکینگ بیش از حد نگران هوش مصنوعی است

خیلی پیش نمی‌آید مجبور شوید جار بزنید که یک نابغه پرطرفدار در اشتباه است، اما معتقدم استیون هاوکینگ در پیش‌بینی هشداردهنده‌اش نسبت به هوش مصنوعی آینده بشریت، خطا رفته است. اگر بخواهم دقیق‌تر بگویم و البته به زبان فیزیک به یاد گربه شرودینگر- پیش‌بینی او هم‌زمان هم درست است و هم غلط.

وقتی از هاوکینگ پرسیدند مهندسان چقدر با خلق هوش مصنوعی فاصله دارند، پاسخ داد: «وقتی انسان‌ها هوش مصنوعی را بسازند روی پای خودش می‌ایستد و با سرعتی فزاینده خودش را بازطراحی خواهد کرد. انسان که محدود به تکامل کند زیست‌شناختی‌ است یارای رقابت ندارد و از دور خارج خواهد شد.»

به نظر من او به این خاطر اشتباه می‌کند که مبانی محکمی برای این باور وجود دارند که کامپیوترها هرگز نمی‌توانند تمام قابلیت‌های شناخی انسان همانندسازی کنند. و به این خاطر درست می‌گوید که حتا چنین ماشین‌های سست‌بنیه‌ای نیز می‌توانند آینده بشریت را به خطر بیندازند برای مثال به شکل جنگ‌افزارهای خودکار.

این جور پیش‌بینی‌ها تازگی ندارند؛ کوین وارویک (K.Warwick)، استاد سایبرنتیک و رئیس پیشین من در دانشگاه ردینگ، سال ۱۹۹۷ همین موضوع را در کتاب «راهپیمایی ماشین‌ها» مطرح کرد. او پیش‌تر شاهد ساخت روبات‌هایی با قدرت مغز یک حشره بود و اندکی بعد پیش‌بینی کرد روبات‌هایی با قدرت مغز یک گربه ساخته خواهند شد و چیزی نمی‌گذرد که ماشین‌های به دهوشمندی انسان‌ها از راه می‌رسند و ما را اسیر و منکوب خوشان خواهند کرد….

1 Comment

  • محمد, فروردین ۲۹, ۱۳۹۶ @ ۱۰:۵۶ ب٫ظ Reply

    به نظر من او به این خاطر اشتباه می‌کند که مبانی محکمی برای این باور وجود دارند که کامپیوترها هرگز نمی‌توانند تمام قابلیت‌های شناخی انسان همانندسازی کنند.
    بعید می دانم بتوانید حتی یک مبنای محکم بر این دیدگاه بیان کنید.
    امیدوارم پاسخ دریافت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *